Programme
transparent.gif
 loupe.gif Abstract search
transparent.gif
 Plenary lectures
transparent.gif
 Special lectures
transparent.gif
 Special events
transparent.gif
 Symposia
transparent.gif
 Poster sessions
transparent.gif
 Special interest socials
transparent.gif
 Technical workshops
transparent.gif
 Programme at a glance
 
transparent.gif
| HOME | NEWS | COMMITTEES | PROGRAMME | SATELLITE EVENTS | EXHIBITORS | STUDENTS | CONTACTS |
| REGISTRATION | ABSTRACTS | TRAVEL GRANTS | HOTELS & EXCURSIONS | SOCIAL | GENERAL INFO |

 Download the Programme at a glance

 

 PLENARY LECTURES

Click on the session number to view/print the abstract.


Saturday, July 12
17:30 - 18:30
L01 - Thomas M. Jessell (New York, USA)
Neuronal identity and the assembly of spinal motor circuits.
Sponsored by the Gatsby Charitable Foundation


Sunday, July 13
08:30 - 09:30
L02 - Barry J. Dickson (Vienna, Austria)
Wired for sex: How the mating instinct is programmed into a fly's brain.
Sponsored by the Gatsby Charitable Foundation

Sunday, July 13
17:30 - 18:30
L03 - Riitta Hari (Espoo, Finland)
When time matters: Neuromagnetic approach to human brain function.
Sponsored by Wiley-Blackwell


Monday, July 14
08:30 - 09:30
L04 - Magdalena Götz (Munich, Germany)
Glial cells generate neurons – new views on neurogenesis and neural repair.
Sponsored by the Gatsby Charitable Foundation

Monday, July 14
17:30 - 18:30
L05 - Barry Everitt (Cambridge, United Kingdom)
Neural systems of reinforcement for drug addiction: from impulsive actions to compulsive habits.
Sponsored by the Gatsby Charitable Foundation


Tuesday, July 15
08:30 - 09:30
L06 - David Attwell (London, United Kingdom)
Brain power, and its failure in pathology.
Sponsored by the Gatsby Charitable Foundation

Tuesday, July 15
17:30 - 18:30
L07 - Elena Cattaneo (Milan, Italy)
Pathogenic mechanisms in Huntington's Disease.
Sponsored by the Gatsby Charitable Foundation


Wednesday, July 16
08:30 - 09:30
L08 - Daniel L. Schacter (Cambridge, USA)
Constructive memory: Remembering the past to envisage the future.
Sponsored by the Gatsby Charitable Foundation

Wednesday, July 16
13:00 - 14:00
L09 - Bert Sakmann (Martinsried, Germany)
Neurophysiology of decision making in the rodent brain.
Sponsored by the Gatsby Charitable Foundation

>>TOP

 SPECIAL LECTURES

Click on the session number to view/print the abstract.


Sunday, July 13
13:00 - 14:00
EBBS-Behavioural Brain Research lecture
SL01 - Angela D. Friederici (Leipzig, Germany)
The neural basis of language comprehension: Structural and functional intra- and inter-hemispheric networks.

Sunday, July 13
13:00 - 14:00
Hertie Foundation Lecture
Cancelled
 

Sunday, July 13
13:00 - 14:00
GlaxoSmithKline Neural Stem Cell FENS Research Award
SL03 - Gerd Kempermann (Dresden, Germany)
What are neural stem cells good for?

Sunday, July 13
19:30 - 20:30
Human Frontier Science Program lecture
SL04 - Nobutaka Hirokawa (Tokyo, Japan)
The intraneuronal transport and kinesin superfamily proteins, KIFs: from brain wiring and development to higher brain function.


Monday, July 14
13:00 - 14:00
Reemtsma Foundation – Zuelch Lecture
SL05 - John P. Donoghue (Providence, USA)
Merging mind and machine: neural interfaces for humans with paralysis.

Monday, July 14
13:00 - 14:00
Academia Europaea (Physiology & Medicine) Lecture
SL06 - Alexei Verkhratsky (Manchester, United Kingdom)
Glial-neuronal circuits unify the reticular and neuronal theories of brain organisation.

Monday, July 14
12:15 - 14:00
Fondation IPSEN Neuronal Plasticity awarding lectures

SL07.1 - Jean-Pierre Changeux (Paris, France)
Short & long-term effects of nicotine on nicotinic receptors: a model of drug addiction.


SL07.2 - Peter Kalivas (Charleston, USA)
New treatments for addiction hiding in excitatory neuroplasticity.

SL07.3 - Eric J Nestler (Dallas, USA)
Transcriptional mechanisms of drug addiction.


Tuesday, July 15
13:00 - 14:00
Max Cowan lecture
SL08 - James W Fawcett (Cambridge, United Kingdom)
Intrinsic and extrinsic controls on axon regeneration and plasticity.

Tuesday, July 15
13:00 - 14:00
The Dargut and Milena Kemali Prize Lecture
SL09 - Massimo Scanziani (La Jolla, USA)
Basic operations of cortical inhibitory circuits.

Tuesday, July 15
13:00 - 14:00
Boehringer Ingelheim FENS Research Award
SL10 - Pascal Fries (Nijmegen, Netherlands)
Attentional selection through selective neuronal synchronization.


Wednesday, July 16
11:30 - 12:45
FENS EJN Awards

FENS EJN Award 2008
SL11.1 - John O'Keefe (London, United Kingdom)
Theta oscillations and spatial processing in the hippocampal formation.


FENS EJN Young Investigator Prize
SL11.2 - Thomas Klausberger (Oxford, United Kingdom)
Oscillations in identified circuits of the cerebral cortex.

>>TOP

 SPECIAL EVENTS

Click on the session number to have the full description of the event.

Saturday, July 12
12:30 - 16:30
SE01 - NEURON-CELL-Press Symposium
Sunday, July 13
11:30 - 13:00
SE02 - EDAB Brain Awareness Week Reception: BAW and beyond
Sunday, July 13
11:30 - 13:00
SE03 - FP7: EU-driven funding opportunities in brain research
Sunday, July 13
15:45 - 17:15
SE04 - NENS Symposium
Sunday, July 13
19:30 - 21:00
SE05 - EDAB symposium - Music and the Brain: Perception to Emotion
Sunday, July 13
19:30 - 21:00
SE06 - Swiss Academy of Medical Sciences - Théodore Ott Prize 2008 Award Ceremony
Monday, July 14
11:30 - 13:00
SE07 - FENS / European Brain Council symposium
Monday, July 14
13:00 - 14:00
SE08 - Breaking news in neuroscience
Monday, July 14
15:45 - 17:15
SE09 - Blue Brain Project Phase I: The neocortical column model.
Tuesday, July 15
11:30 - 13:00
SE10 - Neuroscience and Human Culture
supported by the Evens Foundation
Tuesday, July 15
15:45 - 17:15
SE11 - FENS/IBRO Alumni Symposium
Network oscillations in development, sensory processing and memory.

>>TOP

 SYMPOSIA

Click on the session number to have the full description of the symposium.

Sunday, July 13
09:45 - 11:15
S01 - Genetic control of neuronal circuit assembly.
S02 - Recent advances in neurotrophin signaling at central synapses.
S03 - Epigenetic regulation of cognitive functions and behavior.
S04 - Cerebellar network function: new imaging and modeling approaches.
S05 - New insights into Cortico-Amygdala interactions: implications for disorders of emotion.
S06 - Mitochondrial transport and its emerging impact on synaptic transmission and neurodegeneration.
S07 - Molecular mechanisms in Parkinson’s disease and other synucleinopathies.
S08 - Antigen drainage out of the brain: A new role for microglia?
Sunday, July 13
14:15 - 15:45
S09 - Endocannabinoids in the developing brain.
S10 - Actin dynamics in synaptic transmission.
S11 - Zebrafish: A new model organism for behavioral neuroscience.
S12 - Entorhinal grid cells, navigation & memory.
S13 - Social brains: How we perceive and understand intentions and feelings in other people.
S14 - Molecular, cellular and circuit contributions to cognitive decline in normal aging.
S15 - Compartmental degeneration in Motor Neuron Disease: where does the end begin?
S16 - Structure, dynamics and in vivo functions of neurotransmitter transporters.

Monday, July 14
09:45 - 11:15
S17 - Cell adhesion molecules: from neural recognition to connectivity.
S18 - Subunit-specific NMDA receptor regulation.
S19 - Metaplasticity - From molecules to behavior.
S20 - Spontaneous activity in cortical networks.
S21 - Sleep, off-line reactivation and memory consolidation.
S22 - GABA and adult neurogenesis: from cell fate to synaptic plasticity.
S23 - Stress-protective effects of brain oxytocin: from animal to human studies.
S24 - Metabotropic glutamate receptor plasticity: roles in normal and abnormal brain function.
Monday, July 14
14:15 - 15:45
S25 - Imaging development and plasticity in the visual cortex: from synapses to functional networks.
S26 - Presynaptic terminals: structural constraints and molecular dynamics.
S27 - Nicotinic receptor signaling in the brain: from molecules to cognition.
S28 - The neurobiology of choice and decision-making.
S29 - Synapse recycling, memory impairment and Alzheimer’s disease.
S30 - Computational and neural mechanisms for the control of goal directed movement in primates.
S31 - Pain: mechanisms and persistent symptoms.
S32 - G protein coupled inwardly rectifying K+ channels: from structure to function.

Tuesday, July 15
09:45 - 11:15
S33 - Wiring the developing brain: genes and activity in songbirds.
S34 - Translation regulation subserving memory and synaptic plasticity consolidation.
S35 - Glia-mediated synaptic plasticity.
S36 - Multiple hippocampi in one? Memory and beyond along the septo-temporal axis.
S37 - Tracing mental images in the brain.
S38 - Gene transfer for neurodegenerative diseases.
S39 - Role of sodium channels in idiopathic and chronic focal epilepsies.
S40 - New TRPips in mammalian thermosensation.
Tuesday, July 15
14:15 - 15:45
S41 - Molecular mechanisms of whisker-to-barrel system development.
S42 - Regulation of neurotransmission by cytoskeletal dynamics.
S43 - Localizing memory traces - concepts, methods and organisms.
S44 - Modulation and metamodulation of motor control networks.
S45 - Neuronal network architectures and graphical processing in the neocortex.
S46 - Adaptive changes within the mammalian nervous system and functional recovery following injuries.
S47 - Stress: a neural disconnection syndrome, towards new molecular targets.
S48 - Molecular probes and switches for functional analysis of receptors, ion channels and synaptic networks.

Wednesday, July 16
09:45 - 11:15
S49 - Emerging functions of neuronal migration during brain development.
S50 - Molecular mechanisms of synaptic formation and function: insight for cognitive dysfunction.
S51 - Neuronal information processing in drosophila: genetics meets physiology.
S52 - Neuronal circuits of fear extinction.
S53 - Neuronal network oscillations in health and disease.
S54 - Neurogenesis and gliogenesis in brain repair.
S55 - Novel molecular mechanisms mediating cocaine addiction and its behavioral effects.
S56 - Glycogen synthase kinase 3 (GSK3) in synaptic plasticity, memory and disease.

>>TOP

 TECHNICAL WORKSHOPS

Click on the session number to have the full description of the technical workshop.

Saturday, July 12

13:30 - 16:30
W01 - Investigating dendritic membrane potential with voltage sensitive dyes.
W02 - Integrated open-source solutions for data acquisition, management and dynamic analysis of cell structures in the nervous system.
W03 - Pre-clinical evaluation of stem cell therapy in stroke.
W04 - Emerging high-resolution in vivo technologies.

>>TOP